حیوانات خانگی

چربی‌ها

چربی‌ها ترکیبات آلی نامحلول در آب هستند که در کنار پروتئین‌ها و کربوهیدرات‌ها انرژی مورد نیاز برای حیوانات خانگی را تأمین می‌کنند. در نتیجه با توجه به اینکه منابع غنی از انرژي بوده و سبب تأمین اسیدهای چرب مورد نیاز حیوان می‌شوند، وجود آن‌ها در غذای سگ و گربه ضروری است.

ویتامینهای (A, D, E, k)، فقط می‌توانند توسط چربی‌ها جذب، ذخیره و منتقل شوند.

چربی‌های خوراکی خوش طعم بودن غذا را بهبود بخشیده و بافت مناسب که موجب لذیذتر شدن غذا برای حیوان خانگی می‌شوند را ایجاد می‌کنند. چربی‌ها تقریباً 5/2 برابر، سطح انرژی بیشتری را نسبت به پروتئین‌ها یا کربوهیدرات‌ها تأمین می‌کنند (یک گرم از چربی می‌تواند ۹ کیلوکالری انرژی برای حیوان ایجاد کند و این میزان ۵/۲ برابر انرژی تولیدی یک گرم کربوهیدرات یا پروتئین است). چربی‌ها برای ساخت هورمون‌ها و حفظ غشای سلولی مورد نیاز هستند و همچنین در اصلاح پروتئین‌ها و کربوهیدرات‌ها، ساخت عناصر ساختمانی مختلف در سلولها و بافت‌ها  و سوخت و ساز و … نقش دارند.

به طور کلی اسیدهای چرب موجود در رژیم غذایی دو گروه عمده می‌باشند که عبارتند از اسیدهای چرب اشباع و اسیدهای چرب غیر اشباع. باند دوگانه موجود میان اتم‌های کربن در اسیدهای چرب غیراشباع به دو فرم “سیس و ترانس” موجود می‌باشند. اسیدهای چرب غیر اشباع در حالت طبیعی به فرم سیس هستند اما طی پروسه‌های صنعتی از قبیل هیدروژناسیون روغن‌های گیاهی، اشعه دهی به گوشت و … به اسیدهای چرب ترانس تبدیل و وارد رژیم غذایی می‌گردند. اسیدهای چرب اشباع و ترانس هر دو دارای اثرات زیان بار بر سلامتی هستند اما تاثیر سوء اسیدهای چرب ترانس به مراتب بیشتر از اسیدهای چرب اشباع می‌باشد.

دو خانواده اصلی اسیدهای چرب غیر اشباع، خانواده امگا 3 و امگا 6 (n-3 و n-6) هستند. آبزیان منابع غنی از گروه ویژه‌ای از اسیدهای چرب غیر اشباع هستند که به نام امگا-3 شناخته می‌شوند.

اسیدهای چرب ایكوزا پنتانوئیک اسید (EPA) و دوکوزا هگزانوئیک اسید (DHA)  از مهم‌ترین اسیدهای چرب این خانواده به شمار می‌آیند که در کاهش التهاب، بهبود فعالیت کلیه و درمان بسیاری از بیماری‌ها حائز اهمیت هستند.

همچنین اسیدهای چرب -α لینولنیکC18: 3(9,12,15)  و  لینولئیک C18: 2(9,12) نیز از جمله مهم‌ترین اسیدهای چرب غیر اشباع (امگا-3 و امگا-6) هستند که در کاهش کلسترول و تری گلیسرید خون و مهار تومورهای سرطانی نقش عمده دارند. اسید α- لینولنیک به طور عمده در دانه‌ها و مغزها از جمله تخم کتان و شاهدانه، روغن ماهی و به طور کلی ماهی‌های چرب مثل قزل آلا، ماهی آزاد، کپور وجود دارد.

ثابت شده است که اسیدهای چرب امگا-6 نقش مهمی در تولید سایتوکین، کموتاکسی مونوسیت‌ها و کمک به فرآیند ترمیم بافت دارند و به عنوان پیش ساز در تولید ایکوزانوئید نقش دارند. اسیدهای چرب امگا-3 در ماهی‌های چرب مانند ماهی آزاد، ماهی خال‌دار، آنچوی، ساردین، قزل آلا و …، صدف، بذر کتان یا روغن بذر کتان، روغن کانولا و سویا یافت می‌شوند. اسیدهای چرب امگا-6 در ماهی، گوشت قرمز و سفید، ذرت، آفتابگردان و روغن آفتابگردان و دانه‌ها یافت می‌شوند.

روغن‌های مصرفی در غذای حیوانات خانگی

 

1.روغن آفتابگردان: 

دارای سطوح پایین اسیدهای چرب اشباع و سطوح بالای ویتامین  Eو امگا-6 است. روغن آفتابگردان در انواع غذای سگ و گربه به طور متداول استفاده می‌شود و یک منبع غذایی یا مکمل مناسب برای حفظ سلامت پوست و پوشش بدن این حیوانات است.

  1. روغن بذر کتان:

دارای هر دو اسید چرب ضروری (امگا-3 و امگا-6) می‌باشد. به تحرک حیوانات خانگی که دارای مشکلات مفصلی هستند (تورم مفاصل)، التهاب،  فشار خون، تسکین آلرژی و عملکرد بهتر کلیه کمک می­کند.

3. روغن نارگیل:

 روغن نارگیل دارای مقادیر زیادی تری گلیسیرید با زنجیره متوسط است که به سلامت مغز و تامین انرژی کمک می‌کند.

به راحتی متابولیزه شده و دارای اسیدهای چرب اشباع سالم است. روغن نارگیل باعث بهبود بوی تنفس سگ می‌شود. برخی از حیوانات خانگی مانند بولداگ مستعد مشکلات گوارشی هستند. این روغن به بیماری‌های التهابی روده و عدم جذب در روده کمک کرده و همچنین باعث حفظ پوشش مناسب بدن حیوان می‌شوند. مقدار اسیدهای چرب امگا 6 و امگا 3 در این روغن محدود بوده، بنابراین می‌تواند یک انتخاب مطمئن برای افزودن به وعده غذایی گربه یا سگ باشد، زیرا در سطح اسیدهای چرب موجود در غذای آن‌ها اختلال ایجاد نخواهد کرد.

natural coconut walnut oil
  1. روغن شاهدانه:

روغن شاهدانه سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها، ویتامین‌ها، مواد معدنی و اسیدهای چرب امگا-3 و امگا-6 است. این روغن موجب متابولیسم مناسب شده و می‌تواند به برخی از عفونت‌ها و سیستم ایمنی بدن کمک کند. همچنین روغن شاهدانه در تسکین درد نیز نقش دارد.

  1. روغن زیتون:

 به دلیل وجود پلی فنل‌ها، ویتامین E، کلروفیل و کاروتنوئیدها دارای خاصیت آنتی‌اکسیدانی هستند. همچنین به بهبود سیستم ایمنی کمک کرده و در کاهش  بیماری‌های قلبی- عروقی و دیابت موثر است.

1552751438-health-benefits-of-olive-oil
  1. روغن سالمون:

سرشار از امگا-3 بوده و نسبت به سایر روغنهای ماهی بیش‌تر ا ستفاده می‌شود. روغن سالمون برای کنترل التهابات بسیار مؤثر بوده و مقادیر زیادی از دوکوزا هگزانوئیک اسید (DHA)را که برای توله سگ‌ها مورد نیاز است تامین می‌کند.

  1. روغن ماهی:

دارای مقادیر بالایی از DHA و EPA است (نقش و فواید این اسیدهای چرب در متن فوق ذکر شده است).

کمبود چربی در غذای حیوانات خانگی موجب عملکرد تولید مثلی ضعیف، کند شدن ترمیم زخم‌ها، پوشش و موی خشک و زبر، پوسته پوسته شدن پوست بدن، افزایش خطر ابتلا به عفونت‌های پوستی، ضعف در بینایی و تضعیف سیستم ایمنی می‌شود.

e15dd86a-a614-4179-935e-a71b0cf740585

دارای مقادیر بالایی از DHA و EPA است (نقش و فواید این اسیدهای چرب در متن فوق ذکر شده است).

کمبود چربی در غذای حیوانات خانگی موجب عملکرد تولید مثلی ضعیف، کند شدن ترمیم زخم‌ها، پوشش و موی خشک و زبر، پوسته پوسته شدن پوست بدن، افزایش خطر ابتلا به عفونت‌های پوستی، ضعف در بینایی و تضعیف سیستم ایمنی می‌شود.

از طرفی مصرف بیش از حد چربی در غذای حیوانات خانگی موجب چاقی، پانکراتیت (التهاب پانکراس)، بیماری‌های کلیوی، دیابت و افزایش ابتلا به سرطان و … می‌شود. باید در مصرف چربی حیوانات خانگی که در داخل خانه نگه داشته می‌شوند دقت کرد تا موجب اضافه وزن و چاقی آن‌ها نگردد.

ارتباط با ما

آدرس : رشت شهرک صنعتی ، خیابان صنعت یک ، انتهای خیابان پردیس ، پلاک 37

شماره تماس : 133392 98+

ایمیل : info@gdnavid.com

کد پستی : 4337186179